Závody Rybina Carp 2014 Štěrkáč Zaječí
Zprávy od vody

Ve dnech 18.- 21.9. se konal již druhý ročník našich rybářských závodů Rybina Carp 2014 na rybníku Štěrkáč Zaječí, který leží ve známé vinařské oblasti Pálava. Na závody se přihlásilo 25 dvou až tříčlenných týmů.

Již ve čtvtek jsme se všichni sešli výborně naladěni a plni očekávání, jestli bude i tento rok co do množství záběrů a počtu úlovků stejně úspěšný jako loňský, anebo se potvrdí, že minulé závody byly světlou výjimkou. Po příjezdu všech týmů, jsem já jako hlavní rozhodčí losoval závodní tým, který si pak vylosoval své lovné  místo. Po ukončení losování se každý tým dopravil na své místo a postavil si bivak nebo přístřešek, jelikož většina zúčastněných věděla, že v pozdních večerních hodinách už někteří nebudou schopni. Pro všechny závodníky bylo připraveno pohoštění, které určitě přišlo vhod po dlouhé cestě, kterou musela většina z nás absolvovat z východních Čech až na krásnou jižní Moravu. Grilovalo se celý večer prasátko a pivo teklo proudem. Všichni jsme se dobře bavili, a na některých bylo vidět, že by byli nejraději, kdyby už závod začal. V pozdních nočních hodinách jsme se pomalu loučili s přáním spousty záběrů a dobrého umístění v závodě.

V pátek ráno bylo na některých místech živo již před šestou hodinou ranní. Přípravy na závody byly v plném proudu. Každý tým si připravoval své pruty a navazoval nové návazce s háčky bez protihrotu. Chystalo se krmení na první zákrm, který mohl začít až v devět hodin se startem závodu.

Přesně v devět hodin bylo odstartováno výstřelem. Hned od začátku začaly lítat do vody  zakrmovací Spomb rakety, které měl snad každý tým a za nimi hned v závěsu nástrahy. Ze začátku týmy zkoušely, co kaprům letos zachutná, ale někteří hned vsadili na své vyzkoušené nástrahy i návnady. Hned po několika minutách od startu byla ulovena první bodovaná ryba, což byl pouzekapr v délce nad 60cm, který byl zvážen a jeho váha se zapisovala do úlovkového listu každého týmu. Počátek závodu byl vlažný co se týče počtu záběrů, až na dva týmy, které měly záběry hned od samého začátku v hojném počtu, ale s přibývajícím časem přibývaly i záběry na všech ostatních lovných místech. Tyto dva týmy spolu bojovaly od začátku o průběžné vedení v závodě a měly dokonalý přehled o tom, jak si ten druhý tým vede, jelikož seděly hned vedle sebe. Každý tým chytal na čtyři pruty a pravidelně se stávalo, že tyto dva týmy na průběžném prvním a druhém místě měly v jednu chvíli dvě, tři a dokonce i čtyři ryby na všech nastražených prutech. Co mě nejvíce jako rozhodčího překvapilo, že v případě, kdy jeden z těchto týmu měl tolik záběrů, které neměl absolutně šanci zvládnout a zdolávat čtyři ryby najednou, pomohli závodníci z druhého týmu, aniž by se starali o to, zda nepromarní záběr na svých vlastních prutech. U týmů, které spolu soupeří o první příčky na závodech s hlavní cenou 20 000,- Kč a mnoha dalšími hodnotnými cenami to bylo nečekané, až skoro i nevídané. Tato výpomoc soupeřům, ale nebyla pouze u těchto dvou týmu, ale v průběhu závodu si vzájemně pomáhaly i ostatní týmy. Během první noci měli závodníci spoustu záběrů a pro mě jako rozhodčího to začalo být velice náročné, protože rybník je rozlehlý a obejít ho z jedné strany na druhou a zvážit ryby všem závodníkům mi zabralo hodně času. Noc utekla velmi rychle a po prvním dni chytání jsme již věděli, že tento ročník závodu Rybina Carp na této pískovně bude co do počtů úlovku ještě lepší než ten loňský. Závodu se zúčastnil i náš pořádající tým Rybina, který se rozhodl vyzkoušet novinku od značky Dynamite Baits Monster Tiger Nut Red Amo. I když se náš tým neumístil na předních pozicích, boilies od značky Dynamite Baits opět nezklamalo a nachytali na ně spoustu krásných i nebodovaných ryb.

Druhý den závodu pokračoval v tempu první noci, záběry neustávaly, ale naopak přibývaly a to na celé pískovně u všech závodních týmů. Kolega, který mi pomáhal jako druhý rozhodčí po mě převzal štafetu a měl na starost celý další den závodu. Ani on ještě u vody nezažil tak velký počet záběrů, jako měly některé týmy a to u vody oba trávíme spoustu času.

Druhá noc byla pro všechny závodníky i pro nás rozhodčí ještě náročnější než ta první. Záběry přicházely jeden za druhým. V jednu chvíli měly některé týmy v sacích i osm bodovaných ryb a takové tempo si držely celou noc až do ukončení závodů, který byl stanoven na neděli devět hodin ráno. Po ukončení závodů byly od všech závodníku vybrány úlovkové listy a začaly se sčítat počty úlovků a hmotnosti jednotlivých ryb. My jako rozhodčí jsme měli určitou představu, které týmy nachytaly nejvíce ryb a pravděpodobně skončí na stupních vítězů. Po sečtení úlovkových listů nám oběma jak se říká spadla brada a pro kontrolu a vyloučení jakékoliv chyby jsme přepočítávali vše ještě jednou a dva nejvíce zaplněné úlovkové listy dokonce dvakrát. Ještě upozorňuji, že při vážení každé ryby v tomto závodě byla použita jedna váha a jedna vážící síť. Vyhlášení výsledků byl šok i pro samotné týmy. Druhou noc předvedl Carp tým Inferno Opočno obrovskou stíhací jízdu a nakonec skončili na prvním místě s 517,5 kg ryb. Jako druhý se umístil tým Carp Team Čudlaři, který nachytal celkem 517,2kg ryb. A třetí místo obsadili závodníci z Carp Team Inferno1 se 495,4 kg nachytaných ryb. Rozdíl mezi prvním a druhým týmem byl pouhých a neuvěřitelných 0,3 kg.

Na těchto závodech se za 48 hodin nachytalo celkem 568 ks bodovaných ryb o celkové váze 4321,2 kg. Největší bodovanou rybou byl krásný šupináč o váze 18,7kg. Nachytalo se i velké množství jeseterů. Stejně jako minulý rok se chytila Vyza velká a nebyla jen jedna ale celkem 3 kusy. Vyza nebyla v závodech bodovanou rybou, ale každý takovýto úlovek potěší svého lovce. Ta největší měla odhadem 180cm.

Poděkování na těchto závodech patří firmě Normark, která se stala sponzorem závodů a věnovala výhercům věcné ceny v podobě krmení od značky Dynamite Baits.

Na konec bych rád také poděkoval všem zúčastněným závodníkům za hladký  průběh náročných závodů a všichni zúčastnění děkujeme hezkému počasí, které se snad poprvé za dobu, co pořádáme rybářské závody nad námi smilovalo. Budeme zároveň rádi, když se opět sejdeme příští rok v hojném počtu a takto přátelské atmosféře na dalším ročníku Rybina Carp 2015.