Informace:
Telefonické objednávky:
602 224 048
Přihlásit se
0
0 Kč

Rybaření za polárním kruhem

   Na začátku roku 2014 se mi naskytla příležitost zúčastnit se expedice Laponsko, která byla naplánovaná od 13.8. do 24.8. Netrvalo dlouho a já mohl svou účast potvrdit. A tak jsme s Tondou a Petrem začali dávat dohromady potřebné vybavení. Základní informace nám poskytl Tonda, který už ve Švédsku i finském Laponsku lovil.

   Odjezd byl naplánovaný na středu 13.8. v 7.00 hodin. Ráno vše proběhlo hladce, a tak jsme mohli vyrazit směr Praha - Ústí nad Labem - Dráždany- Berlín a Sassnitz, odkud nám jel v 18:15 trajekt směr Trelleborg. Kromě hodiny strávené v koloně před Berlínem se jelo dobře, a tak jsme v 17:00 dorazili do Sassnitzu. V bezcelní zóně jsme dokoupili poslední věci do naší už tak celkem slušné výbavy a přesně v 18:15 vypluli směr novým zážitkům. Po čtyřhodinové plavbě a potřebném spánku jsme se vylodili ve švédském Trelleborgu. Nebylo času nazbyt, a tak jsme hned vyrazili směr Malmö, Jönköping, Stockholm a našim cílovým bodem byl Jokkmokk, který leží už za polárním kruhem. Po celonoční a celodenní jízdě jsme se rozhodli utábořit zhruba 150km před naším cílem. Náplavka místní řeky byla ideálním místem pro roztopení ohně a po uvaření večeře jsme nedočkavě stavěli pruty. Řeka byla zhruba 60m široká, hluboká do 2 metrů a s celkem silným proudem. Zhruba po hodině chytání se nám povedlo chytit 4 okouny do 25cm. Žádný zázrak, ale pro začátek dobrý úlovek. Po té jsme šli spát a nabrat síly na následující den.

   V pátek ráno jsme vyrazili do Jokkmokku, kde nás čekalo vyřízení povolenek pro dané oblasti, které jsme chtěli prochytat. Nakonec jsme zvolili dvě povolenky v hodnotě 570,- švédských korun a mohli jsme vyrazit k vodě. Naše první zastávka byla řeka v národním parku Muggus, kde již Tonda lovil. Při průjezdu parkem jsme potkali několik sobů a po chvilce jsme už stáli na břehu velké řeky, která byla široká až 200 metrů. Za dopoledne jsme zde ulovili 4 štiky 55-65cm. Nejlépe ryby reagovaly na nástrahy Savage Gear velikosti 13cm. Odpoledne jsme se vydali hledat místo k přespání. Zhruba po hodině jízdy jsme se rozhodli utábořit u velkého jezera. Jeho poloostrov se stal našim útočištěm. Během večerní vláčky jsme zde narazili na krásné okouny o velikosti 35-40cm. Ráno jsme se rozhodli jezero ještě více prozkoumat ze člunu a zhruba po třech hodinách jsme měli na kontě další krásné okouny opět o velikosti 35-40cm.

   Den se blížil ke konci, a přesto že zde slunce zapadá jen na chvíli, začali jsme hledat další místo k utáboření. Volba padla na další místní jezero, kde jsme začali ihned rybařit a vyplatilo se to. Během hodiny jsme nachytali přes 30 okounů velikosti 25-40cm a 6 štik, přičemž dvě přesahovaly hranici jednoho metru a zabraly opět na nástrahu Savage Gear v barvě Fungus Roach o velikosti 19cm. Věděli jsme, že se sem ještě vrátíme, a tak jsme vyrazili ještě dál na západ k dalšímu jezeru, kde již Tonda z naší výpravy v minulosti lovil. Jezero však mělo nyní o dva metry vody méně proti normálu, a tak jsme se po hodině rozhodli vrátit zpět. Ulovili jsme zde 5 štik o velikosti 60-70cm. Po návratu k předešlému jezeru ještě Tonda chytil 2 štiky okolo 60cm.

   Další den jsme se rozhodli pro chytání ze člunu, ale kromě 20ti okounů velikosti 25-40cm se žádné velké překvapení nekonalo. Odpoledne jsme se tedy vydali na řeku pstružího charakteru, která mě doslova uchvátila. Po chvilce mě však ujistila, že mé nadšení nebude nijak výrazné. Po dvou hodinách chytání 1 štika a 1 lipan, to bylo velké zklamání, a tak jsme se vydali hledat místo pro další nocleh.

   Po 20km jízdy jsme zjistili podle map, že tato řeka se rozlévá do velkého průtočného jezera, na jehož břehu se nachází několik shelterů, které jsme vzhledem k počasí uvítali a utábořili jsme se zde. To se ukázalo jako nejlepší volba, jelikož jsme zde díky perfektnímu zabydlení a zároveň výbornému zázemí zůstali celé 4 dny, během kterých jsme zažili nezapomenutelné zážitky. Ať už ze břehu, či ze člunu jsme zde navýšili naše úlovky o 61 štik (z toho největší 101cm,100,97 a 95cm), 52 okounů o velikosti 30-40cm a 37 lipanů o velikosti 35-45cm. Povedlo se i pár opravdu trofejních úlovků okolo 50cm a největším lipanem se stal i můj nový osobák 56cm!! Zajímavostí bylo, že kromě rotaček brali lipani i na větší woblery a plandavky. A jako bonus zde Petr zdolal Síha marénu 53cm dlouhého.

   Přišel den odjezdu, který jsme naplánovali o den dříve s tím, že se zastavíme ještě na jedné řece, kde měl kdysi Tonda na prutu štiku ke 130cm. Bohužel jsme se k této magické hranici nepřiblížili a po šesti štikách v délkách od 65-75cm jsme nabrali směr Falum a tím se rozloučili se švédským Laponskem.

   Cestou jsme se zastavili ještě na třech jezerech v oblasti polárního kruhu a na dalších v oblasti Falumu. Výsledkem bylo pár štik, z nichž největší ulovil Tonda na Skitter Pop 7cm LF od Rapaly. Byla to zároveň poslední ryba výpravy. Unaveni, ale plní zážitků jsme vyrazili směr Trelleborg. Cesta proběhla v pořádku a my se v neděli večer po 6 000 najetých kilometrech vrátili zpět do Hradce Králové. Celkově jsme za výpravu ulovili 94 štik nad 60cm, z nichž největší byly 101cm, 100,97,96 a 95 cm. Dále 147 okounů ( největší byl 40cm),  43 lipanů průměrné délky 37-50cm (největší lipan měl 56cm) a jednoho Síha marénu 53cm dlouhého.  Bohužel jsme neulovili žádné pstruhy potoční.

   Nejúspěšnějšími nástrahami se staly Skitter Popy od Rapaly o velikosti 7cm v barvě  frog a lime frog. Top nástraha na velké štiky se stal Savage Gear velikosti 19cm v barvách Perch a Zander.  Nejlepší nástrahou na okouny byla rotačka BlueFox Vibrax BFX RTX č.3 . Závěrem bych chtěl poděkovat Tondovi a Petrovi za super výpravu a všem, kteří uvažují o rybaření v Laponsku vřele doporučuji. Kromě nevšedních rybářských zážitků vám jistě učaruje i nádherná příroda.

   Za Rybina team- Slávek

 

 

 

 

 

             

Rybářské potřeby

Rybářské potřeby Rybina e-shop Vám nabízí široký výběr rybářských potřeb. Rybářské pruty, navijáky, vlasce, stojany na pruty a další. Nabízíme skvělé akce a slevy na rybářské potřeby po celý rok.

Rybářské potřeby Rybina e-shop

       Připravili jsme pro Vás rybářské potřeby k rybaření jako jsou rybářské prutyrybářské navijákystojany na pruty, rybářské vlasce, sňůry, rybářské podběráky, oblečení pro rybáře, nafukovací čluny , motory, rybářská křesla, rybářská lehátka, bivaky a deštníky, krmení pro ryby, boilies, obaly na pruty, čelovky, umělé nástrahy, rybářská bižuterie, knihy o rybaření a další. 

 

Proč nakupovat u nás
Heureka