Informace:
Telefonické objednávky:
602 224 048
Přihlásit se
0
0 Kč

Propadli jsme přívlači

   Ikdyž je letošní sezóna v úplném zárodku, dovolte mi, abych se s vámi podělil o pár zážitků z loňského podzimu, kdy jsme se s kamarády domluvili, že naše rybářská aktivita se bude soustředit z největší části na přívlač. Jelikož máme to štěstí, že žijeme v kraji, kde je velké množství stojaté a tekoucí vody,měli jsme z čeho vybírat. Záleží na tom, jaká cílová ryba by měla být ulovena, podle toho zvolíme správný prut a koncovou montáž. Koncová lanka, jsme používali pouze na štiky, v ostatních případech nám stačila kmenová šňůra s obratlíkem a karabinkou, občas jsme si vypomohli pletenkovou šnůrkou, vždy jsme se snažili mít co nejjemnější montáž. V mém případě na menší dravce, hlavně okouny, jsem zvolil proutek 240 cm Q-light spin od AwaShimy 1-5 gramů, což je proutek s velice citlivou špičkou a výbornou akcí. Na menší ryby je citlivá špička moc důležitá, jelikož nám indikuje i ty nejjemnější záběry. Na tento proutek jsem posadil svého Exage 2500  vláčecím vlascem od Basse 0.16.  Tento žlutočerný vlasec je vhodný pro lov okounů, což už vyplývá i z jeho názvu.Osobně se domnívám, že při výběru rybářského prutu a hlavně navijáku, bychom měli v první řadě hledět na kvalitu produktu, protože přívlač jako taková je velice aktivní rybařina, při které není problém nachodit spousty kilometrů a hlavně naházet hodně náhozů, z tohoto důvodu by měl být rybářský naviják kvalitní a bytelný, jelikož je v neustálém chodu.

   Jednoho záříjového dne, plného sluníčka jsme s kamarády vyrazili kousek za naše rodné město, kde se nachází písník s křišťálově čistou vodou a velkou rozmanitostí ryb. Pro tento den byla naše cílová ryba okoun. Okoun je hejnová ryba a naskutečný bojovník. To se nám potvrdilo už při prvních náhozech a nám bylo jasné, že tento den bude super rybačka.Chytali jsme na smáčky od firmy Berkley na přírodní nebo tmavší barvy. Smáček je umělá nástraha, které se musí dát život a při správném vedení má neskutečnou akci, to nám potvrdili i místní okouni, kteří si na této ,,mršce" chtěli jistojistě pochutnat. Vše začíná drobnýma drbancema, jako by si chtěli rybku pouze otestovat, potom ale stačí vedenou nástrahu zpomalit a to se už můj Q-light ohýbal ve špičce a já věděl, že se ryba nechala zlákat. Kromě všudypřítomných 25 centimetrových kousků se nám občas podařilo zapřáhnout i nádherně zbarvené pětačtyřicátníky, z čehož jsme měli velikou radost.
  Asi nejběžnější prut pro střední přívlač je prut s odhazovkou do 30 gramů.S tímto prutem jsme vyrazili na lov štik. Naviják jsem měl stejný, jen místo vlasce jsem použil reflexní zelenou pletenou šňůru s průměrem 0,15 mm. Šňůra má minimální průtah, což je u větších dravců velice důležité. Na štiky bychom měli používat koncové lanko, na našem trhu jsou běžně dostupná ocelová nebo wolframová, za lanko poté upevníme jigovou hlavičku s nástrahou. V našem případě se nám nejvíce osvědčila samotná bílá barva, ale také v kombinaci s červenou a černou. Ale i tak si myslím, že v první řadě musí sám rybář své nástraze věřit. My jsme používali twistery nebo rippery ( kopýtka). Útok štiky je nekompromisní a tvrdý. Nádherná ryba s velkou tlamou, plnou zubů a fantastickým bojem, udělá radost každému vláčkaři. Krásné na rybařině je to, že i v tu nejméně očekávanou chvíli se vám může pověsit na prutu krásná ryba. Stalo se to jak mě, tak asi i vám. Když jsem si jednoho dne testoval nástrahu a zátěž přímo u břehu, absotutně jsem nečekal, že mi po tom skočí krásná sedmdesátka, prut jsem držel v pravé ruce a shýbal se pro jinak barevné kopyto, protože se mi zdálo nevýrazné, když v tu chvíli jsem citil, jako když mi někdo chce vytrhnout mojí Catanu z ruky a mě bylo jasné, že to není proud řeky, ale něco, co má hlad. Vše se odehrálo hrozně rychle, o to víc jsem byl příjemně překvapený ulovenou štikou, byl to krásný boj, štice se nechtělo z vody, ale jak už to tak bývá, svůj boj prohrála, ale i tak jsme udělali pár společných fotek a mazala zpátky do vody.
  Asi nejkrásnější chytačky pro nás bylo prochytávání zdánlivě ,,mrtvých" ramen, plných popadaných stromů a podemletých břehů. S trpělivým prohazováním našeho místa se nám vždy dostavil úspech, sice ne nějak závratně velkých štik, ale i tak jsme měli radost.
  Nejzajímavější přívlačí byl bezesporu lov candáta. Pro mě osobně nejkrásnější a nejzajímavější ryba, která žije v ČR. O této rybě jsem slyšel hrozně moc příběhu, možná i povídaček. Nejlepší proto bylo vyrazit na ně osobně.Candát je hlubinná ryba, s výborným zrakem, přizpůsobeným jeho prostředí, ve kterém žije.

Na lov jsme se vypravili za počasí vhodného pro tento lov. Zataženo, zima, vítr, prostě nic k závidění. A jelikož candát žije v hloubce a do určitého věku v hejnech, jeli jsme na jednu přehradní nádrž, kde jsme si již předem vytipovali vhodné místo na lov. Hodiny odříkání, náhozů a prázdných háčků se nám vyplatily v mrazivem předvánočním odpoledni. 
  Jelikož nás bylo na místě pět kamarádů a  několik místních rybářů, tak se na nás zřejmě přijelo podívat i hejno candátů, protože jak jsme tak všichni vyřádkovaní na břehu, tak z leva doprava co rybář, to zásek, byl to super zážitek. Lov candáta na umělou nástrahu je z hlediska techniky nejzajímavější. Naprostá většina záseků nastává ve fázi propadu na dno,ale samozřejmě to není žádné pravidlo, nám se podařilo candáty sekat i při velice pomalém tahu nástrahy po dně, takříkajíc kamínek po kamínku. A jen čekat na nějaký ten ťukanec, v lepším případě přímý útok, kdy se vám na položí v celé své váze. Na takovéto chytání bych doporučil tvrdší prut s citlivou špičkou, protože candát má kostnatou tlamu a ne vždy se tuto rybu podaří úspěšně vytáhnout na břeh. Ještě bych rád napsal, že jsme chytali na Drachkovitche nebo jen na kmenovku, na konci pouze s obratlíkem, karabinkou a samotnou nástrahou.

  Závěrem bych napsal, že vláčení je naprosto jedinečná záležitost, která si mě získala. Prožili jsme mnoho krásných zážitků a stoprocentně jsem si ve svém diáři zaškrtnul datum 16.6.
Honza N.


Rybářské potřeby

Rybářské potřeby Rybina e-shop Vám nabízí široký výběr rybářských potřeb. Rybářské pruty, navijáky, vlasce, stojany na pruty a další. Nabízíme skvělé akce a slevy na rybářské potřeby po celý rok.

Rybářské potřeby Rybina e-shop

       Připravili jsme pro Vás rybářské potřeby k rybaření jako jsou rybářské prutyrybářské navijákystojany na pruty, rybářské vlasce, sňůry, rybářské podběráky, oblečení pro rybáře, nafukovací čluny , motory, rybářská křesla, rybářská lehátka, bivaky a deštníky, krmení pro ryby, boilies, obaly na pruty, čelovky, umělé nástrahy, rybářská bižuterie, knihy o rybaření a další. 

 

Proč nakupovat u nás
Heureka