Bez prutu není rybáře
Zprávy od vody

Bez prutu není rybáře

   Prut je základní a nesjpíše nejdůležitější součástí rybářovy výbavy. Dá se říct, že pro zkušeného rybáře je vlastně takovou prodlouženou rukou. Výběr správného prutu velmi výrazně ovlivní, kolik ryb chytíte.

Před dvaceti, třiceti lety, nebyl samozřejmě výběr prutů tak veliký, nic se nedalo pořádně sehnat, každý se snažil získat nějaké informace, kde to šlo, ale moc možností tenkrát nebylo. Dnes je situace úplně jiná, na internetu a v rybářských magazínech najdete plno článků o výběru rybářských potřeb včetně prutů, technologie postoupila mílovými kroky kupředu, zkvalitňuje se materiál používaný na pruty. Firmy se předhánějí, kdo má lehčí, kvalitnější a tenčí pruty, čímž vzniká velká konkurence a k radosti rybářů se ceny tlačí hodně dolů. Optimální rybářský prut by měl být lehký, pružný, ohebný a perfektně vyvážený. Rybářské pruty se dnes vyrábějí z mnoha různých materiálů. Každý má samozřejmě své výhody a nevýhody. Jaký druh prutu zvolíte, se většinou rozhodnete až podle vlastních zkušeností s různými technikami rybaření. Dám vám jednu dobrou radu: Při výběru prutu je hodně důležité vyzkoušet především jeho špičku. To uděláte tak, že prut postavíte, přitisknete ukazováček na jeho špičku a volně s ní opisujete kružnici. Jestliže se prut v některém místě nepřirozeně zvlní nebo vám bude klást veliký odpor, není to dobré. Takový prut nekupujte.

Dle mého názoru vychází lépe, jak z hlediska ceny, tak i chytání ryb, koupit si prutů více, klidně vybírat i z těch levnějších variant, než hledat nějaký kompromis – univerzální prut na všechno. Takový prut prostě neexistuje. Na každou techniku lovu je totiž vhodná jiná délka, hmotnost a akce prutu. Např. na přívlač se hodí pruty spíše kratší, s jemnou špičkou, ale silným spodkem, na plavačku pruty dlouhé, ale jemné a lehké, pro lov ryb s krmítkem a policajtem budou zase lepší pruty středně dlouhé s tvrdší špičkou a rozloženou akcí.

0
05.06.2012 19:04:37
Diskuse
Pro přídávání příspěvků do diskuse musíš být příhlášený.


Přihlásit se
Hodnocení obchodu na Zboží.cz